Foto: Daniel Iskander

Polisens IT-störningar skapar kaos på Arlanda flygplats

Under eftermiddagen har polisen rapporterat om allvarliga störningar i sina IT-system, vilket också drabbar Arlanda flygplats och påverkar gränskontrollen betydligt.

Aftonbladet rapporterade under onsdagen om störningarna i Polisens IT system som påverkat gränskontrollen. Enligt Ellen Laurin, pressansvarig på Swedavia, bekräftar störningarna vid gränskontrollen på Arlanda och informerar att trots att det inte är ett totalstopp, tar det betydligt längre tid för resenärer att passera. Åtskilliga passagerare har uttryckt frustration över situationen och flera rapporterar om långa köer med ”hundratals personer” som fastnat vid passkontrollen.

En resenär delar sin upplevelse och uttrycker besvikelse över den långa väntetiden på en timme och 45 minuter innan de tilläts att komma in i landet.

Samtidigt förklarar polisen att de ännu inte har klarhet i om problemen är kopplade till varandra eller vad som exakt påverkas av dessa it-störningar. Emanuel Alvarez, pressekreterare vid polisens nationella mediacenter, uppmanar allmänheten att fortsätta ringa nödnumren 114 14 och SOS Alarm på 112, då dessa tjänster inte påverkas av de nuvarande problemen.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.