I samband med att det var stökigt i Valsta Centrum fick en polisbil tre däck sönderskurna: - Ibland åker vi och räddar liv och det kan ju dessa personer ha hindrat nu när vi inte kan använda bilen, säger Kenneth Tonyson, stationsbefäl vid Polisen Stockholm Nord.
Vid 20.30-tiden var det stökigt i och utanför Valsta Centrum. En polispatrull tillkallades för at reda ut röran. Ett vittne berättar för märsta.nu att polis var på plats tillsammans med tre väktare för stämningen att lugna ner sig: – Under tiden som Polisen var upptagna inne i Centrum så punkterades polisbilens tre däck med hjälp av en kniv/mejsel. Bilen som stod parkerad utanför entrén mot Valstavägen/Valstaskolan fick bärgas från platsen, säger vittnet.
”Kanske ska rädda liv” Uppgifterna bekräftas av Kenneth Tonyson, stationsbefäl vid Polisen Stockholm Nord nu på morgonen. Det är rubricerad som förgripelse mot tjänsteman. – Vi blir förhindrade i vårt arbete att kanske rädda någons liv, det kan vi inte göra om någon ska skära sönder däcken på bilen. Ofta hjälper vi utsatta genom att rädda liv, man vet ju inte om de jagar ungdomar eller räddar folks liv, säger Kenneth Tonyson, stationsbefäl på fredagsmorgonen.
Nyheter Plankningen i SL-trafiken ligger kvar på en låg nivå. Under 2025 gjordes 1,9 procent av resorna utan giltig biljett, enligt Trafikförvaltningens årliga sammanställning.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna har beslutat om sitt valprogram inför valet 2026. Programmet bygger på tre prioriterade områden: skola, arbetsmarknad och trygghet.
Blåljus En trafikolycka på E4 under morgonen skapar stora problem i trafiken i riktning mot Uppsala. Olyckan inträffade mellan trafikplatserna Rotebro och Bredden.
Nyheter Det blev en rejäl upprensning i Rosersbergs industriområde under söndagen. Ett 25-tal spelare från Sigtuna Märsta United, tillsammans med föräldrar, gick igenom delar av området och plockade skräp längs vägar och diken.
Nyheter Arbetslösheten i Sigtuna kommun sjunker något. I mars var 8,8 procent av invånarna inskrivna som arbetssökande, en minskning jämfört med samma månad i fjol, enligt Newsworthy.
Politik Märstabon Marta Aguirre har valts om som ordinarie ledamot i Vänsterpartiets partistyrelse. Beslutet togs under partiets kongress i Örebro den 17–19 april.
Politik Miljöpartiet vill förlänga giltighetstiden för SL:s enkelbiljett från 75 till 90 minuter. Förslaget är en del av partiets politik inför valet i Region Stockholm.
Politik Nu börjar listorna inför höstens val till kommunfullmäktige i Sigtuna att bli klara. Totalt finns 220 kandidater från 14 partier registrerade hittills, enligt Newsworthys sammanställning.
Politik Valdeltagandet i Sigtuna kommun sjönk i senaste riksdagsvalet och bröt därmed en lång uppåtgående trend, enligt siffror som Newsworthy tagit fram.
Nyheter En ny studie från SLU visar att PFAS-halterna i svensk konsumtionsmjölk i stort sett är mycket låga eller inte mätbara. Det gäller även i områden nära platser där brandskum tidigare använts, som kring Arlanda och Rosersberg.