En helikopter hovrar över norra Märsta och OdensalaFoto: MMS-Bild

Polis sökte person på spåren

En person ska ha setts på spåren mellan Märsta-Myrbacken vilket föranleder att SJ-tågen smög förbi platsen: - Vi har sökt av området utan att hitta någon så nu är det lämnat, säger Sven-Erik Olsson vid Polisen till märsta.nu

Polis fick under eftermiddagen in samtal om att en person befann sig på spåren mellan Märsta-Odensala (Myrbacken). En helikopter sattes in för att assistera patrullerna som sökte av området från marken. SJ-tågen smög under ca 90 minuters tid förbi platsen och klockan 17.40 meddelar polis att insatsen är avslutad utan att någon person påträffats.

Uppdaterad kl. 17.44

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.