En helikopter hovrar över norra Märsta och OdensalaFoto: MMS-Bild
Polis sökte person på spåren
En person ska ha setts på spåren mellan Märsta-Myrbacken vilket föranleder att SJ-tågen smög förbi platsen: - Vi har sökt av området utan att hitta någon så nu är det lämnat, säger Sven-Erik Olsson vid Polisen till märsta.nu
Polis fick under eftermiddagen in samtal om att en person befann sig på spåren mellan Märsta-Odensala (Myrbacken). En helikopter sattes in för att assistera patrullerna som sökte av området från marken. SJ-tågen smög under ca 90 minuters tid förbi platsen och klockan 17.40 meddelar polis att insatsen är avslutad utan att någon person påträffats.
Blåljus En man i 30-årsåldern omhändertogs sent på måndagskvällen efter att ha påträffats sovande i ett trapphus på Stockholmsvägen i Märsta. Han misstänks nu för flera brott.
Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.
Blåljus En personbil och en lastbil kolliderade på måndagsförmiddagen i korsningen Lindberghs gata/ Pionjärsvägen i Arlandastad. En person uppgav smärta i nacken.
Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.
Nyheter Ny statistik från Arbetsförmedlingen visar att arbetslösheten i Sigtuna kommun minskar. Under januari var 8,9 procent av arbetskraften inskrivna som arbetssökande, vilket är något lägre än för ett år sedan. Även i större delen av Stockholms län ses en nedgång.
Nyheter Arbetet med att göra Humlegården till en ny mötesplats i Sigtuna går vidare. Efter beslut i kommunstyrelsen ska fastigheten nu anpassas för de verksamheter som planeras flytta in.
Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.
Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)