Polis bärgar bort en bil som ett led i tillslag mot "Bilmålvakter". Foto: Skärmdump/Facebook/Polisen Sollentuna/Upplands Väsby/Sigtuna
Polis slog till mot bilmålvakt – hade 6,2 miljoner i skulder
Sent på fredag kväll plockade polis in tre bilar i Valsta med stöd av den så kallade "Bilmålvaktslagen": - En bil hade skuld på sex miljoner, säger Sven-Erik Olsson vid Polisens ledningscentral.
Polisen i Stockholm Nord omhändertog under fredagskvällen tre bilar enligt den så kallade ”Bilmålvaktslagen” i Valsta. Man har rätt att ta bilar i beslag om den aktuella bilen står felparkerad och ägaren samtidigt har P-skulder på minst 5000 kronor. Ägaren ska ha haft skulder på två bilar på nästan 6,2 miljoner kronor i obetalda parkeringsavgifter. – Dem här bilarna brukas nästan uteslutande av personer som förekommer mycket i belastningsregistret. Varje bil vi får bort är därför ett sätt att försvåra den kriminella livsstilen och att öka säkerheten på våra vägar, skriver poliserna Daniel och Henrik i inlägget.
Sven Erik-Olsson, presstalesperson vid Polisens ledningscentral, bekräftar att bilarna plockades in i Valsta, det rör sig om totalt tre bilar. Om ägaren inte justerar skulden kommer de att förverkas eller säljas för att betala av delar av skulden.
Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.