Foto: Jamshid Jamshidi

Polis fick kallas till lägenhetsbråk

På fredagskvällen kallades polis till en lägenhet med anledning av ett bråk mellan ett par.

Vid 20-tiden på fredagskvällen larmades polis till en lägenhet i Märsta med anledning av att grannar hört bråk i lägenheten, rapporterar unt.se

Vid ankomst konstaterar polis att en man och en kvinna bråkat med varandra. De hade slagit och hotat varandra enligt tidningen. Det rör sig om två personer i 25 och 30-årsåldern. Det finns inga uppgifter om skador men polisen har upprättat anmälningar om misshandel. Det är oklart om någon av de inblandade gripits i nuläget.

stormen anna

Ovädret Anna är över

Notiser SMHI har plockat bort vädervarningen för kommunen och östra Svealand. Ovädret Anna påverkar inte längre kommunen eller resterande del av Uppland.

Stormen Anna

Stor påverkan på flyget

Nyheter Flygtrafiken vid Arlanda påverkas av stormen Anna, som för med sig kraftigt vinterväder och omfattas av en orange varning i delar av Sigtuna kommun.

vädervarning

Trafikverket varnar: Ge dig inte ut i trafiken på Nyårsdagen

Notiser Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.

Markbrand vid E4 i Rosersberg

Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.