På fredagskvällen kallades polis till en lägenhet med anledning av ett bråk mellan ett par.
Vid 20-tiden på fredagskvällen larmades polis till en lägenhet i Märsta med anledning av att grannar hört bråk i lägenheten, rapporterar unt.se
Vid ankomst konstaterar polis att en man och en kvinna bråkat med varandra. De hade slagit och hotat varandra enligt tidningen. Det rör sig om två personer i 25 och 30-årsåldern. Det finns inga uppgifter om skador men polisen har upprättat anmälningar om misshandel. Det är oklart om någon av de inblandade gripits i nuläget.
Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.
Näringsliv Arlanda flygplats hamnar i delad förstaplats när jämförelsesajten Hoppa presenterar sin nya ranking över Europas mest pålitliga flygplatser.
Nyheter Observationer av rovdjur fortsätter att registreras i Sigtuna kommun. Enligt den skandinaviska rovdjursdatabasen Skandobs har det under det senaste året inkommit elva rapporter om lodjur, björn, varg och järv i kommunen.
Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.
Blåljus Lokalpolisområde Sollentuna/Upplands-Väsby/Sigtuna genomför under två dagar en riktad insats kopplad till Orange Day, med fokus på att uppmärksamma och motverka våld mot kvinnor och flickor.