Foto: Jamshid Jamshidi

Pojke knivhöggs utanför skola

En pojke i 15-årsåldern ska ha knivhuggits på onsdagen utanför en skola i kommunen: - Det är upprättat en anmälan om grov misshandel, säger Anna Westberg vid Polisens ledningscentral till märsta.nu

Pojken kom in till en vårdcentral och uppgav där att han hade knivhuggits vid 14-tiden på onsdagen. Vårdcentralen kontaktade sedan polisen som kom till mottagningen och pratade med pojken. Skadorna kunde kopplas till att det rörde sig om en kniv.
– Enligt uppgift ska det ha skett utanför en skola säger Anna Westberg vid Polisens ledningscentral.

Pojken är inte livshotande eller allvarligt skadad. En anmälan om grov misshandel är upprättad enligt Polisen. Det finns just nu inga frihetsberövade som har kopplingar till brottet. Polisen vill inte kommentera om målsägande och gärningsmän är bekanta med varandra eller om denne vet vilka som kan ha gjort det:
– Jag kan inte säga mer om detta just nu, det är inga frihetsberövade, uppger Anna Westberg.

Fotnot: I en tidigare version stod det att händelsen skedde på torsdagen. Det stämmer inte utan det skedde onsdag vid kl 14.

EXTRA

Vansinneskörning slutade med gripande i Märsta

Blåljus En vinglig färd som börjar vid Häggvik på E4 slutar med att en man grips på Södergatan i Märsta. Föraren, en man i 45-årsåldern, misstänks för flera brott, däribland grov vårdslöshet i trafik och drograttfylleri.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening