SL meddelar att det kommer vara oregelbunden trafik i pendeltågstrafiken från torsdag till måndag.
Det är färre avgångar på grund av personalbrist enligt SL. Sveriges radio rapporterar att bristen beror på att lokförare stannar hemma på grund av beslutet att slopa tågvärdar ombord. Fram till 6 mars påverkas trafiken torsdag, fredag och måndag mellan 6-21.30, lördag söndag mellan 9-19. Övriga tider kör tågen enligt tidtabell. SL uppmanar att man håller koll på sin tur via hemsida eller app.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.