Foto: Insändarbild
Foto: Insändarbild

Man rymde från permission

Polisen har en insats i Sigtuna med anledning av en rymning från Kriminalvården.

Enligt uppgift till märsta.nu pågår en insats i Sigtuna med anledning av en rymning från Kriminalvården. Även en polishelikopter deltar i insatsen och polisen har spärrat av en gata i centrala staden. Längs Märstavägen stannar man fordon och bussar för att söka igenom om man hittar den som rymt.

Enligt Aftonbladet har rymningen skett i samband med en permission. Mannen ska ha sprungit ifrån tre kriminalvårdare, de jagade honom i tre minuter till fots innan man insåg att han försvunnit. Rymlingen ska inte vara farlig för allmänheten enligt tidningens rapportering.

Polisen meddelar vid 14.40-tiden att sökningarna hittills varit resultatlösa. Ärendet kommer att hanteras vidare hanteras av Kriminalvården.

Stor risk för gräsbrand under fredagen

Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.

Sju av tio kan få skyddplats i kommunen

Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.