Polis kallades till skola efter att misstänkt obehörig setts

Polis kallades till SSHL i Sigtuna sedan man misstänkte att det fanns en obehörig man på skolans område.

Polis larmades till skolan i Sigtuna vid 13-tiden efter att personal larmat om en obehörig person på skolområdet. Enligt uppgift till redaktionen var det en piketbuss vid skolan som kontrollerade uppgifterna. Den lämnade kring 13.45.

Bakgrunden till att polisen kallades in var enligt uppgift till märsta.nu att en man med ryggsäck gått fram och tillbaka bakom aulan. Han ska ha betett sig mystiskt och även setts gå in i en av byggnaderna. Skolan ska sen ha kontrollerat kameror och kontaktade polis eftersom det är rutin vid sådana situationer.

Polisen har avslutat ärendet utan att man lyckats bekräfta någon uppgift om obehöriga. Hur den uppgiften fått spridning är inget som man kommer att arbeta vidare på.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening