Foto: Arkiv/Jamshid Jamshidi

Oväder stör pendeltågstrafiken: Förseningar och Inställda Avgångar

Oväder har satt käppar i hjulet för pendeltågstrafiken och påverkar linjerna 41, 42X och 43. Förseningar har uppstått och en prognos för när trafiken kan återgå till normal tidtabell saknas för närvarande.

Resenärer uppmanas vara vaksamma på plattformsskyltar och utrop ombord på tågen då det kan förekomma inställda turer eller förändringar i trafiken med kort varsel. Snabba temperaturväxlingar och snöfall är några av de faktorer som kan leda till förseningar eller till och med inställda pendeltåg under vinterperioden.

De utmaningar som vintervädret ställer framhävs tydligt av SL (Storstockholms Lokaltrafik). Isbildning på växlarna är en av de kritiska aspekterna som kan leda till förseningar och ibland till och med inställda tåg. Även om växlarna är utrustade med värmeslingor för att motverka isbildning krävs ibland manuell röjning för att hålla dem fria från is och snö. SL prioriterar växlarna där flest tåg trafikerar för att minimera störningarna. Ibland låses vissa växlar av Trafikverket för att undvika skador, vilket också kan bidra till förseningar och begränsad trafik.

Vidare kan isbildning på pendeltågen själva utgöra en utmaning. Under vintermånaderna kan upp till 2-3 ton is bildas dagligen på ett pendeltåg. SL genomför regelbunden isborttagning från tågen i deras depåer, vilket ibland kan resultera i färre tillgängliga tåg i trafiken.

Bedrägeriförsök i Märsta

Blåljus En kvinna i Märsta blev på onsdagseftermiddagen uppringd av en man som uppgav att han var polis och skulle hämta hennes värdesaker.

Nya gränskontroller på Arlanda från oktober

Nyheter Från den 12 oktober införs ett nytt gränspassagesystem på Arlanda flygplats. Alla resenärer som är medborgare i länder utanför EU måste då lämna både ansiktsfoto och fingeravtryck när de reser in i Sverige och övriga Schengenländer.

Rekordmånga rotavdrag i sommar

Nyheter Renoveringsintresset i Sigtuna har nått rekordnivåer efter att riksdagen i maj tillfälligt höjde rotavdraget från 30 till 50 procent av arbetskostnaden.

Ny socialchef på plats i Sigtuna kommun

Nyheter För en vecka sedan tillträdde Åsa Wallén som ny socialchef i Sigtuna kommun. Hon kommer närmast från Danderyds kommun där hon arbetat inom socialtjänsten i över tre decennier.

Extra

Biljakt tog stopp i Sigtuna

Blåljus Polisen jagade en bil genom Märsta och ut till villaområde i Sigtuna: - Det står poliser med dragna vapen, säger ett vittne till märsta.nu

Många studerar utanför hemlänet

Ung & Student Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening