Än vid 21-tiden var brann det fortfarandeFoto: Magnus GranhagenBilder på bostadshuset vid 21-tiden-Foto: MMS-BildFoto: Magnus GranhagenFoto: InsändarbildFoto: Magnus GranhagenFoto: Magnus GranhagenFoto: Magnus Granhagen
Omfattande brand i bostadshus
Sedan eftermiddagen bekämpar brandkår en omfattande brand i ett flerbostadshus på Steningehöjden.
En stor insats pågår på Steningehöjden där en en brand brutit ut på vinden av ett flerbostadshus. Det är omfattande rökutveckling som syns över stora delar av Märsta och Sigtuna. Enligt Polisen är det en fullt utvecklad brand på vinden och polisen har spärrat av närområdet kring branden. Det finns inga uppgifter om personskador och fastigheten har evakuerats.
Polis har spärrat av Trädgårdsallen i båda riktningar och boende samt annan genomfart hänvisas till omvägar eller parkering i området. Det finns ingen prognos för när branden kan vara släckt, det är fortfarande omfattande rökutveckling.
Strax före klockan 21 meddelar brandkåren att brandmännen på grund av rasrisk övergått till yttre släckning. Branden ska vara fortsatt fokuserad till vinden och inte spridit sig neråt. Det är dock kraftig rökutveckling enligt redaktionens utsände och pelare syns över stora delar av Märsta. Prognosen är att brandmännen bekämpar elden minst hela kvällen och säkerligen delar av natten.
Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.
Nyheter Midsommar är en av årets största resehelger och många väljer bilen för att ta sig till firanden utanför hemorten. Det innebär att trafiken ökar på flera stora vägar i landet – särskilt inför helgen.
Nyheter Sigtuna kommun noterar i maj den lägsta ungdomsarbetslösheten sedan februari 2020. Det visar den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen.
Notiser SMHI har utfärdat en varning för hög brandrisk i skog och mark under fredagen den 14 juni. I Sigtuna kommun gäller varningen för samtliga delar av kommunen – med undantag för de västra områdena, väster om Garnsviken.
Nyheter Sommarlovet är här och med det fylls Sigtunas strandbad av både badsugna barn och lediga vuxna. Den senaste mätningen av vattentemperaturerna visar att badsäsongen nu är i gång, även om temperaturen i vattnet fortfarande är något försiktig.
Nyheter Ett nytt torg i den estländska staden Rakvere har fått namnet Sigtunaplatsen, som ett tack till Sigtuna kommun för det långvariga vänortssamarbetet.
Blåljus En trafikolycka med fem personbilar inträffade på E4 i södergående riktning vid trafikplats Rosersberg under tisdagsförmiddagen. Olyckan skedde i det vänstra körfältet, mellan av- och påfarten.
Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).
Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.
Politik Sigtuna kommun ritar om kartan inför nästa val. Ett nytt valdistrikt tillkommer och tre andra justeras – allt för att följa reglerna om hur många röstberättigade som får finnas i ett distrikt, och för att göra det enklare för folk att ta sig till sin vallokal.
Blåljus Polisen varnar nu för en våg av bedrägerier riktade mot äldre personer i norra Storstockholm. Under de senaste dagarna har flera fall rapporterats i Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby där personer blivit lurade att lämna ifrån sig bankkort, koder och andra värdesaker.