Foto: Jamshid Jamshidi
Foto: Jamshid Jamshidi
Foto: Jamshid Jamshidi
Foto: Jamshid Jamshidi
Här inträffade olyckan på Vassundavägen mellan Sigtuna och Vassanda strax efter Österbykorset

Två skadade i älgolycka

En personbil krockade med en älg vid 17.10-tiden på väg 263 i höjd med Haga: - Två personer har förts till sjukhus, säger Ulf Sjöholm, operativ chef vid Räddningscentralen i Stockholms län, till märsta.nu

En personbil krockade med en älg i höjd med Haga norr om Sigtuna. Trafiken på vägen mot Uppsala stoppades i båda riktningar under räddningsarbetet. Vid 18-tiden åkte ambulans med två skadade till sjukhus. Enligt Räddningscentralen i Stockholms län är det oklart om det är allvarliga skador. Bilen som krockade med älgen demolerades nästan helt och behöver bärgning från platsen. Älgen ska ha avlivats av poliserna uppger Ulf Sjöholm vid Räddningscentralen.

Uppdaterad kl. 18.20

Nya medlemmar i Liberalernas styrelse

Politik Helen Kavanagh Berglund är nytt tillskott i Liberalernas styrelse under 2025. Anders Eriksson kvarstår som ordförande och Pernilla Bergqvist är alltjämt med i styrelsen.

Framsteg för kommunens kundservice

Notiser Sigtuna kommun har utsetts till en av de mest förbättrade organisationerna i kundservice enligt en kartläggning från undersöknings- och analysbolaget Brilliant Future.

Nu har Askerson tagit över som KSO

Politik Mattias Askerson är sedan i lördags ny kommunstyrelseordförande i Sigtuna kommun: - Jag vill vara tillgänglig för våra invånare, jag vill att vi ska kunna ha en dialog. Jag är ju själv en stolt kommunbo så vi rör oss i samma miljöer. För mig är det viktigt att våra invånare ska märka att jag står på deras sida. Jag kommer till exempel inte vara rädd att ta konflikter på regional eller nationell nivå om det är något som påverkar invånarnas situation negativt, säger Mattias i ett uttalande.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening