Tre bilar krockade på Erikssundsbron vilket orsakade köer i eftermiddagstrafiken.
Det var vid 16l.20-tiden som olyckan inträffade på Erikssundsbron. Tre bilar krockade och all trafik mellan platserna stoppades i samband med insatsen som pågick till 17.30. Långa köer uppstod på båda sidorna om bron. Polisen uppger att ingen person ska ha behövt söka sjukvård. En anmälan om vårdslöshet i trafik upprättades.
Nyheter En polisanställd i Sigtuna kommun åtalas misstänkt för grovt bedrägeri efter att ha sjukanmält sig i samband med semester vid flera tillfällen.
Nyheter märsta.nu rapporterade tidigare i veckan om Valsta är med i kartläggningen "Utsatta områden". Men Valstas status har ändrats från "riskområde" till "utsatt område"
Nyheter En flygplatsarbetare i 30-årsåldern fick på lördagsmorgonen en huvudskada efter att ha slagit i ett metallföremål under ett flygplan, enligt polisen.
Nyheter Ett SAS-plan som lyfte från Arlanda på fredagsmorgonen tvingades återvända kort efter start på grund av en spricka i cockpitrutan, enligt Expressen.
Nyheter Lokalpolisområde Sollentuna/Upplands-Väsby/Sigtuna genomför under två dagar en riktad insats kopplad till Orange Day, med fokus på att uppmärksamma och motverka våld mot kvinnor och flickor.