Tre bilar krockade på Erikssundsbron vilket orsakade köer i eftermiddagstrafiken.
Det var vid 16l.20-tiden som olyckan inträffade på Erikssundsbron. Tre bilar krockade och all trafik mellan platserna stoppades i samband med insatsen som pågick till 17.30. Långa köer uppstod på båda sidorna om bron. Polisen uppger att ingen person ska ha behövt söka sjukvård. En anmälan om vårdslöshet i trafik upprättades.
Notiser Fem personer döms för grov narkotikasmuggling efter att ett paket med möbler visat sig innehålla stora mängder cannabis. Försändelsen stoppades på Arlanda i oktober.
Politik Oppositionsregionrådet Kristoffer Tamsons (M) i Region Stockholm lämnar politiken i samband med höstens val. Det skriver han i ett inlägg på Facebook.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.