En trafikolycka inträffade tidigt på söndagsmorgonen när en personbil kolliderade med mitträcket på E4. Händelsen rapporterades strax efter klockan 05:00, vilket ledde till ett snabbt ingripande från räddningstjänsten.
UNT.se rapporterar att olyckan ägde rum södergående riktning mellan trafikplatserna Arlanda och Märsta. SOS larmades omedelbart, och räddningstjänsten var snabbt på plats för att säkra området och rensa vägbanan. Efter att vägen var återställd kunde räddningstjänsten lämna platsen, medan polisen stannade kvar för att invänta en bärgare.
För närvarande finns inga rapporterade uppgifter om personskador, men polisen kommer att genomföra en vidare undersökning av händelsen.
Blåljus En bilbrand på Frejgatan i Märsta under natten mot fredag spred sig till flera fordon. Räddningstjänsten larmades strax efter midnatt och kunde snabbt ta sig till platsen för att släcka elden.
Nyheter Det råder högsommarvärme och kommuninvånare vallfärdar till badplatser runt om i kommunen. Temperaturerna i badet närmar sig 20 grader på sina håll, i Sjudargården är det varmast med över 20.
Blåljus Polisen larmades till Valsta efter att en man uppträtt märkligt och försökt öppna en bil som inte var hans. På plats misstänktes han för drograttfylleri och narkotikabrott.
Blåljus Ett bråk uppstod mellan två kollegor på en arbetsplats i Arlandaområdet under måndagseftermiddagen. Polisen larmades till platsen vid 15.45 efter uppgifter om att två män börjat slåss med varandra.
Politik Fritidsgården vid Sigtuna Fritidscenter stänger, och kommunen satsar istället på mobila fritidsledare som rör sig ute på platser där ungdomar vistas.
Blåljus Under vecka 27 registrerade polisen totalt 168 misstänkta brott i Sigtuna kommun. Bland anmälningarna finns även ett fall av det nyinstiftade brottet förolämpning mot tjänsteman.
Ung & Student En undersökning som märsta.nu genomförde på Midgårdsvallen under torsdagen visar att många unga i Märsta spenderar stora delar av sitt sommarlov framför skärmen.