Foto: MMS-Bild
Foto: MMS-Bild
Foto: MMS-Bild
Foto: MMS-Bild

Två skadade i trafikolycka

En trafikolycka med två fordon inträffade ca 16.45 på väg 263: - Det är två personer förda till sjukhus, säger Eva Nilsson vid Polisens ledningscentral.

Stora framkomlighetsproblem uppstod i eftermiddagsrusningen på väg 263 förbi Til efter att två personbilar krockat vid infarten till Märstavägen. Köerna va kilometerlånga i båda riktningar förbi olycksplatsen. Först kring 18.30-tiden kommer vägen åter att vara öppen för trafik i samtliga körfält.

Enligt Polisen är det två personer förda till sjukhus, bägge ska färdats i ena bilen, en person i den andra bilen klarade sig med lättare skador och behövde inte söka sjukvård. Ingen person har ännu delgivits misstanke för trafikbrott men det kan göras i efterhand uppger Eva Nilsson vid Polisens ledningscentral.

Uppdaterad kl. 18.20

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.