Natten mot söndag inträffade en våldtäkt vid Märsta station och i somras var det ett försök. Foto: Arkiv

Oklart om det finns samband mellan våldtäkt och våldtäktsförsöket i somras

I somras inträffade ett våldtäktsförsök vid Märsta station och natten mot söndag en fullbordad våldtäkt, de båda fallen utreds nu hos enheten för grova brott i Sollentuna: - Det är oklart om det finns något samband, säger Emil Andersson, polischef för Sigtuna, Väsby och Sollentuna.

Natten mot söndag våldtogs en kvinna av en okänd man och hon tog sedan tåget in till Karlberg där hon anmälde det inträffade till polisen. Våldtäkter är inte så vanliga i kommunen men i somras inträffade ett försök till våldtäkt vid Märsta station där en kvinna som stämt träff med en man till slut lyckades smita från platsen. Inte heller där har Polisen lyckats gripa någon. De två fallen kommer nu att utredas hos Polisen i Sollentuna hos enheten för Grova brott. Polisen arbetar utifrån teorin att kvinnan i helgen utsattes för en våldtäkt och hennes kläder togs i beslag samt att hon fördes till läkare för att dokumentera skador och säkra bevisning.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.