Ökad närvaro i Märsta efter rykte om stök

Polisen genomför extrakontroller under kvällen med anledning av att något rykte cirkulerar om att saker ska hända: - Det är inget konstaterat men vi åker runt i området, säger Towe Hägg vid Polisens regionledningscentral till märsta.nu

Polisen har ökat närvaron i Valsta och Märsta med anledningen av att ett rykte inkommit till polisen om att ”något ska hända”. Polisen vill ta det säkra före det osäkra med tanke på den stökiga påskaftonen som ägde rum i Valsätra i Uppsala där gäng drog omkring och tände eld på containers och bilar. Flera oroliga läsare har hört av sig med anledning av pådraget men Towe Hägg vid Polisens regionledningscentral lugnar invånarna:
– Det är inget konstaterat men vi åker runt i området, säger hon.

Har du bild? Maila/MMS:a redaktionen

 

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.