Kulturtorget är knappt ett år gammalt men ska byggas om för att anpassas för funktionshindrade och gående. Foto: Daniel Iskander/arkiv

Nytt torg byggs om

Kulturtorget i Märsta kommer att stängas av för trafik och istället hänvisar trafiken till Stockholmsvägen och Skolgatan för att komma ut på Södergatan igen.

Kulturtorget invigdes för mindre än ett år sedan men redan nu ska miljön förbättras för personer med funktionshinder och gående. Kommunen kommer mellan 29:e juni-6juli att arbeta på platsen vilket innebär att trafik leds om via Stockholmsvägen och Skolgatan ut till Södergatan. Bland åtgärderna finns att anlägga förhöjda övergångsställen.
– Medlemmar i kommunens tillgänglighetsråd har kommit med förslag på Kulturtorget kan göras bättre. Självklart lyssnar vi på dem, säger gatu- och parkchef Selda Taner.

 

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.

valet2026

Lokalt stöd för Liberalernas nya linje

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.