Foto: Arkivbild/Daniel Iskander

Nytt regnoväder på väg in

Ett nytt regnväder drar in över kommunen under kvällen, dock blir det inte lika extremt som under söndagen och natten till måndag.

Nu drar ett nytt regnoväder in över kommunen, det blir dock inte lika intensivt som det som just passerat. SMHI:s varningar gäller inte Stockholms län. Det kommer att falla cirka 4 mm under måndagskvällen och ytterligare 4-5 mm under natten mot tisdag. Det gånga ovädret orsakade inga större materiella skador men påverkade flygtrafiken på Arlanda.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.