Foto: Arkivbild/Daniel Iskander

Nytt regnoväder på väg in

Ett nytt regnväder drar in över kommunen under kvällen, dock blir det inte lika extremt som under söndagen och natten till måndag.

Nu drar ett nytt regnoväder in över kommunen, det blir dock inte lika intensivt som det som just passerat. SMHI:s varningar gäller inte Stockholms län. Det kommer att falla cirka 4 mm under måndagskvällen och ytterligare 4-5 mm under natten mot tisdag. Det gånga ovädret orsakade inga större materiella skador men påverkade flygtrafiken på Arlanda.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.

Axelsson kritisk till visselblåsarfunktionen

Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).

Emma och Lucy vanliga hundnamn i kommunen

Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.