Galaxen i SteningeFoto: Sigtuna kommun

Nytt högstadium til Steninge

Kommunstyrelsens arbetsutskott har beslutat att sätta igång processen med att bygga ut Galaxen til att även omfatta årskurserna 7-9.

Galaxenskolan som färdigställdes för bara två år sedan ska byggas ut. Anledningen är att det finns behov av årskurserna 7-9 i Valsta/Steninge-området samt Steninge slottsby. Utöver det ska även en ny sporthall byggas. Det kommer att bli en treparallellig skola för åk 7-9 samt tvåparallellig för åk F-6.

Kostnaden beräknas till 105 miljoner kronor, 76 miljoner ryms i investeringsbudgeten. Resterande medel behöver fastställas på kommande budgetsammanträde, det är framför allt en ny sporthall som drar upp kalkylen samt att projekteringskostnader beräknas till 10,5 miljoner kronor. Skolan beräknas stå klar kring 2022/2023.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.