Kristdemokraternas nya styrelse: Olle Henriksson, Karsten Bjärbo (gruppledare),Maria Kostic, Britta Utbult-Pålsson, Kurt Petterson (ordförande), Bengt Hellström, Kerstin Eriksson Foto: Pressbild
Nygammal ordförande för (KD)
Kurt Pettersson gör comeback som ordförande för Kristdemokraterna i Sigtuna kommun: - Trots oroande opinionssiffror har vi det senaste halvåret haft en rekordstor tillströmning av både medlemmar och aktiva, säger Pettersson i ett pressmeddelande.
Valet 2018 närmar sig med stormsteg, för Kristdemokraterna är opinionsläget inte optimalt då man i flera undersökningar på riksnivå hamnat under 4-procentspärren. Till lokala val finns det även en spärr för småpartier i kommuner med en valkrets på två procent. Något som KD Sigtuna tidigare välkomnat: – Vi klarade ju lokalt med råge även ”riksnivån” förra gången så vi lever i tron med att vi skall nå minst 4 procentnivån lokalt även vid kommande val, sa gruppledare Karsten Bjärbo till märsta.nu i början av året.
Varit aktiv i fyra decennier Nyligen valde partiet en ny styrelse och comeback som ordförande gör Kurt Pettersson som därmed leder partiet in i valrörelsen. Enligt ett pressmeddelande har Pettersson nu varit aktiv i lokalpolitiken i fyra decennier. Han tror att KD behövs som en mjukare men ändå tydlig borgerlig röst i en hårdnande tid.
Fokuserar på äldreomsorgen Karsten Bjärbo menar att den förra kommunledningen lämnade efter sig en hel del utmaningar och att det finns saker att förbättra inom äldre- och omsorgen där han är ordförande för att sätta guldkant på tillvaron för äldre och seniorer. – Men problem är till för att lösas, och vi är nu ett mycket vässat gäng som är beredda att fortsätta leda in kommunen på rätt spår även efter valet i början på september, uppger Bjärbo.
Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.
Nyheter Ny statistik från Arbetsförmedlingen visar att arbetslösheten i Sigtuna kommun minskar. Under januari var 8,9 procent av arbetskraften inskrivna som arbetssökande, vilket är något lägre än för ett år sedan. Även i större delen av Stockholms län ses en nedgång.
Nyheter Arbetet med att göra Humlegården till en ny mötesplats i Sigtuna går vidare. Efter beslut i kommunstyrelsen ska fastigheten nu anpassas för de verksamheter som planeras flytta in.
Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.
Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)
Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.
Notiser Organisationen Mamma United, som är verksam i bland annat Sigtuna kommun, beviljas 554 750 kronor i statsbidrag från Jämställdhetsmyndigheten. Bidraget avser verksamhetsstöd för åren 2026 och 2027.