Nya BRF Trollberger byggs i RagvaldsboFoto: Pressbild/Riksbyggen

Nya seniorbostäder byggs i Sigtuna

Intresset för seniorbostäder i Sigtuna anses vara stort och Riksbggen lanserar nu försäljning av 40 lägenheter i Ragvaldsbo intill nya Sigtuna stadsängar.

40 nya seniorbostäder börjar säljas av Riksbyggen i Ragvaldsbo, BRF Trollberger, som ligger nära Sigtuna stadsängar.
– Det stora antalet intresseanmälningar som kommit in visar tydligt att det finns ett stort behov av fler lättskötta bostäder anpassade för den äldre målgruppen i Sigtuna, säger Stefan Nilsson, sälj- och marknadsansvarig på Riksbyggen, i ett pressmeddelande

Bostäderna riktar sig till hushåll där minst en person fyllt 55 år. Det byggs enligt Bonumkonceptet med utökad service med en bonumvärd vilket ska vara uppskattat enligt Riksbyggen. Föreningen kommer att ha tillgång till olika tjänster som exempelvis blomvattning, montering av hyllor, bärhjälp från affären. Det kommer också arrangeras sociala träffar för de boende. Planerad inflyttning är beräknad till hösten 2020.

Här finns kommunens dyraste villor

Bostad Det skiljer drygt sex miljoner kronor mellan det dyraste och billigaste villaområdet i Sigtuna kommun. Det visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy tagit del av.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Hyreshöjningar med över tre procent

Bostad Hyresförhandlingarna mellan SigtunaHem och Hyresgästföreningen är nu avslutade. Parterna har enats om en genomsnittlig hyreshöjning på 3,5 procent från och med den 1 januari 2026.

Familj i Märsta fick hyressänkning efter råttproblem

Bostad En familj i Märsta som under en längre tid haft råttor inne i sin lägenhet har nu fått problemet åtgärdat och beviljats ekonomisk kompensation. Hyresvärden har genomfört åtgärder i bostaden och familjen får en hyressänkning på 30 procent under sju månader, motsvarande cirka 18 000 kronor.

Villapriserna steg under året

Bostad Villapriserna i Sigtuna kommun ökade under året, samtidigt som fler affärer genomfördes. Utvecklingen följer trenden i Stockholms län och i landet som helhet.

Ingen Sigtunavilla bland länets dyraste

Bostad Ingen av Sigtunas villor tar plats på listan över Stockholms läns 100 dyraste småhus. Kommunens högst värderade fastighet ligger på Munkholmsvägen och är taxerad till 20,2 miljoner kronor.

Billigare hyror i Sigtuna än i många grannkommuner

Bostad Andrahandsmarknaden i Storstockholm visar en tudelad utveckling. En ny rapport visar att hyrorna för andrahandslägenheter har stigit i innerstaden men minskat i många av länets ytterkommuner. Det rapporterar SVT Stockholm med hänvisning till siffror från bostadstjänsten Qasa.