Foto: Pressbild/SSR

Ny varning för falska sotare

Sigtuna kommun och Brandkåren Attunda varnar för att det finns sotare som försöker sälja tjänster i kommunen. Eftersom detta är myndighetsutövning så får inte vem som helst utföra sotning i kommunen.

Åke Huss är den entreprenör som är upphandlat som sotare inom Brandkåren Attundas område vilket inkluderar Sigtuna kommun. Det ska dock ha figurerat sotare som inte kommer från företaget som erbjudit sina tjänster till boende i Järfälla och Väsby. Enligt Sigtuna kommun ska dessa sotare även vara på väg att erbjuda sina tjänster för boende i Sigtuna kommun.

märsta.nu kunde i höstas rapportera om fenomenet och då var det just Sigtuna som var drabbat och vi kunde uppmärksamma brandkåren Attunda på detta.
– Just nu är det fastighetsägare i alla våra medlemskommuner som blir kontaktade av företag som inte är godkänd och går ut med falsk marknadsföring, skriver Brandkåren Attunda på sin hemsida.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.

Axelsson kritisk till visselblåsarfunktionen

Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).

Emma och Lucy vanliga hundnamn i kommunen

Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.