Foto: Pressbild/SSR

Ny varning för falska sotare

Sigtuna kommun och Brandkåren Attunda varnar för att det finns sotare som försöker sälja tjänster i kommunen. Eftersom detta är myndighetsutövning så får inte vem som helst utföra sotning i kommunen.

Åke Huss är den entreprenör som är upphandlat som sotare inom Brandkåren Attundas område vilket inkluderar Sigtuna kommun. Det ska dock ha figurerat sotare som inte kommer från företaget som erbjudit sina tjänster till boende i Järfälla och Väsby. Enligt Sigtuna kommun ska dessa sotare även vara på väg att erbjuda sina tjänster för boende i Sigtuna kommun.

märsta.nu kunde i höstas rapportera om fenomenet och då var det just Sigtuna som var drabbat och vi kunde uppmärksamma brandkåren Attunda på detta.
– Just nu är det fastighetsägare i alla våra medlemskommuner som blir kontaktade av företag som inte är godkänd och går ut med falsk marknadsföring, skriver Brandkåren Attunda på sin hemsida.

EXTRA

Vansinneskörning slutade med gripande i Märsta

Blåljus En vinglig färd som börjar vid Häggvik på E4 slutar med att en man grips på Södergatan i Märsta. Föraren, en man i 45-årsåldern, misstänks för flera brott, däribland grov vårdslöshet i trafik och drograttfylleri.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening