Kerstin Erholm ForsmanFoto: Pressbild/Samling för Sigtuna

Ny ordförande i (SfS)

Samling för Sigtuna valde förra veckan en ny ordförande i samband med årsmötet, Kerstin Erholm Forssman tar över ordförandeklubban.

Samling för Sigtuna som är Sveriges äldsta lokala parti går in i sitt 46.e verksamhetsår. I samband med årsmötet valde man en ny ordförande i Kerstin Erholm Forssman. Ny i styrelsen är också Stefan Lindqvist. Pär Engström, Harriet Nadell och Lars Björling omvaldes i samband med mötet. Sedan förra årsmötet är även Johan Welander och Bengt Stapelfeldt kvar i styrelsen.
– Vi har en föryngring i styrelsen som känns mycket positiv och nödvändig för att kunna arbeta med alla viktiga frågor i Sigtuna stad, säger Kerstin Erholm Forssman i pressmeddelandet från partiet.

Veteranen Lars Björling säger att han är glad över att Kerstin får ta över som ordförande. Hon har alla förutsättningar för att skapa ett bra arbetsklimat i styrelsen enligt Björling som är flerårig fullmäktigeledamot och partiets frontfigur senaste fyra åren.

Väsby kan stoppa kraftledning mot Odensala

Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.