Ulf Bergh blir ny högste tjänsteman i kommunenFoto: Pressbild/Sigtuna kommunUlla-Marie Hellenberg börjar i Norrtälje kommunFoto: Pressbild
Ny kommundirektör tar vid efter Ulla-Marie
Onsdagen var den sista dagen för kommundirektören Ulla-Marie Hellenberg som börjar arbeta på motsvarande tjänst i Norrtälje. I hennes ställe har kommunen rekryterat en tillförordnad kommundirektör.
Tillförordnade kommundirektören heter Ulf Bergh och har bland annat varit kommundirektör i Sollentuna under 10 års tid. Kommunen arbetar med rekryteringen av en permanent lösning som ska vara klar till 31:a maj. På onsdagen gjorde Ulla-Marie Hellenberg sin sista arbetsdag och hon ska nu börja jobba i Norrtälje kommun som kommundirektör. Den nya kommundirektören säger i ett pressmeddelande att han ska jobba vidare med alla projekt som kommunen ha så att de inte tappar fart och kraft. – Vad som än händer i politiken tror jag att min långa tid i kommunal verksamhet kommer att hjälpa mig att hantera vilken situation som än uppstår. Jag kan skapa trygghet i organisationen genom att undersöka de olika förvaltningarnas behov och ge stöttning. Jag hoppas ha förmågan att skapa lugn och ordning, säger han.
Blåljus Polisen larmades vid 15-tiden på onsdagen till en busshållplats i Sigtuna efter uppgifter om ett misstänkt människorov: - Jag kan bekräfta att det pågår en förundersökning om människorov, uppger kammaråklagare Anton Frykstrand.
Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.
Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.
Politik Trafikverket har presenterat sitt förslag till ny nationell plan för transportinfrastrukturen där det framgår att E4:an ska breddas från Väsby till Arlanda.
Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.
Nyheter Efter flera års planering och en utdragen process har bygg- och miljönämnden den 23 september beviljat bygglovet för ett stort inomhusvattenland i Rosersberg.
Nyheter Efter att Sigtuna fritidsgård stängde i våras har kommunen satsat mer på en mobil fritidsverksamhet. Syftet är att nå fler ungdomar där de faktiskt finns och skapa en meningsfull fritid tillsammans med föreningar och andra aktörer.
Politik Valdeltagandet i kyrkovalet 2025 ser ut att bli något lägre än i valet 2021. I Sigtuna kommun är det Sigtuna församling som har högst andel röstande, med 18,5 procent av medlemmarna som utnyttjat sin rösträtt.
Nyheter En 15-årig pojke från Märsta döms i Göta hovrätt för mord och försök till mord efter skjutningen i Växjö i december 2024, där en kvinna sköts till döds och hennes make skadades.
Blåljus En man i 30-årsåldern greps under natten mot lördag i Skånela utanför Rosersberg. Polisen misstänker att cykeln mannen hade med sig är stulen, och han är nu misstänkt för både häleri och narkotikabrott.