Morgonkollen

Morgonkollen 29 januari

Det ser ut att bli en blöt tisdag i Märsta och Sigtuna. Temperaturen håller sig mellan 2-3 grader, och regnet väntas falla konstant under hela dagen, så glöm inte paraplyet om du ska ut.

På blåljusfronten har det varit en relativt lugn natt i området, inga större händelser har rapporterats.

Trafikmässigt är det bra att vara uppmärksam på hala vägbanor i kombination med regnet. Inga rapporterade olyckor eller större störningar finns just nu, men räkna med att trafiken kan gå långsammare än vanligt under morgonrusningen.

När det gäller kollektivtrafiken går bussar och tåg enligt tidtabell i nuläget. Som alltid kan vädret påverka trafiken, så håll koll på SL-appen för eventuella förseningar eller störningar.

Trygghetsvandringarna startar i Märsta

Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.

Snöröjning och halkbekämpning inför nästa veckas vinterväder

Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.

Nya bygglovsregler förenklar ansökan

Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.

Sigtuna klarar EU:s nya krav på luftkvalitet

Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.