Morgonkollen

Morgonkollen 29 januari

Det ser ut att bli en blöt tisdag i Märsta och Sigtuna. Temperaturen håller sig mellan 2-3 grader, och regnet väntas falla konstant under hela dagen, så glöm inte paraplyet om du ska ut.

På blåljusfronten har det varit en relativt lugn natt i området, inga större händelser har rapporterats.

Trafikmässigt är det bra att vara uppmärksam på hala vägbanor i kombination med regnet. Inga rapporterade olyckor eller större störningar finns just nu, men räkna med att trafiken kan gå långsammare än vanligt under morgonrusningen.

När det gäller kollektivtrafiken går bussar och tåg enligt tidtabell i nuläget. Som alltid kan vädret påverka trafiken, så håll koll på SL-appen för eventuella förseningar eller störningar.

Stor risk för gräsbrand under fredagen

Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.

Sju av tio kan få skyddplats i kommunen

Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.