Foto: Daniel Iskander

Morgonkollen

Morgonkollen - 19 jan!

Det är en mild morgon i Sigtuna med temperaturer på 4–5 grader. Under dagen väntas molnigt väder och till kvällen blir det svalare, med temperaturer som sjunker till strax under noll.

Kollektivtrafiken rullar på som vanligt, men det kan vara bra att hålla koll på eventuella förseningar i reseappen. Trafiken flyter generellt utan större problem, men som alltid är det bra att vara extra uppmärksam i morgonrusningen.

Natten har varit lugn för blåljuspersonalen, och inga större händelser har rapporterats i området. Det ser ut att bli en stillsam start på helgen.

Lokala liberaler på landsmötet i Karlstad

Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.

video

Bolid över Rosersberg

Nyheter En så kallad bolid drog in över Rosersberg under natten. Fenomenet kunde skådas strax före midnatt på fredagen.

JO kritiserar Sigtuna kommun för hantering av personlig assistens

Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.