Morgonkollen

Morgonkoll - 10 januari!

Under morgonen är det -4 grader i kommunen, men temperaturen väntas stiga till omkring noll under dagen. Förmiddagen bjuder på ett par millimeter snö, vilket kan påverka vägförhållandena. Trafiken flyter normalt, men risken för halka på de större vägarna är stor. Inom kollektivtrafiken rapporteras inga större störningar i nuläget, men resenärer rekommenderas att hålla sig uppdaterade via SL:s hemsida. Kommunen har haft en lugn kväll och natt utan några större blåljushändelser.

jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.