Morgonkollen

Morgonkollen - 3 december!

Under natten och morgonen den 3 december väntades regn och snö i Sigtuna kommun, vilket kan bidra till hala vägförhållanden. Under dagen klarnar det upp, och temperaturen förväntas sjunka till omkring -4 grader. Bilförare uppmanas att vara försiktiga på vägarna och anpassa körningen till rådande väderlek.

Inom kollektivtrafiken rekommenderas resenärer att hålla sig uppdaterade via sl.se om eventuella förseningar eller störningar som kan uppstå till följd av halkan.

Vad gäller blåljusrapporteringen har det varit en lugn kväll och natt i Sigtuna kommun, utan några större incidenter att rapportera.

stormen anna

Ovädret Anna är över

Notiser SMHI har plockat bort vädervarningen för kommunen och östra Svealand. Ovädret Anna påverkar inte längre kommunen eller resterande del av Uppland.