Morgonkollen

Morgonkollen - 3 december!

Under natten och morgonen den 3 december väntades regn och snö i Sigtuna kommun, vilket kan bidra till hala vägförhållanden. Under dagen klarnar det upp, och temperaturen förväntas sjunka till omkring -4 grader. Bilförare uppmanas att vara försiktiga på vägarna och anpassa körningen till rådande väderlek.

Inom kollektivtrafiken rekommenderas resenärer att hålla sig uppdaterade via sl.se om eventuella förseningar eller störningar som kan uppstå till följd av halkan.

Vad gäller blåljusrapporteringen har det varit en lugn kväll och natt i Sigtuna kommun, utan några större incidenter att rapportera.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.