Foto: Daniel Iskander

Nio barn vräktes i kommunen

I kommunen drabbades nio barn av vräkningar under 2014, det är en ökning med 33 procent jämfört med 2013.

Sigtuna ligger i länstopp när det gäller vräkningar där barn är inblandade. Nio stycken under 2014 vilket är en ökning från 2013 med tre stycken. 2008 var det bara ett barn som var drabbat av vräkning inom kommunen. Kommunen har sen tidigare ett mål om att inga barn ska drabbas då vårdnadshavare vräks. Rekordåret för kommunen var 2011 då hela 14 barn drabbades. Flera kommuner i länet ligger på noll, flest barn vräks i Stockholm (41) och Södertälje (15), totalt i länet rör det sig om 98 barn. Antalet avhysningar totalt sett i kommunen landade på 17 stycken, vilket är exakt samma som under 2013. Men antalet ärenden i kommunen minskade från 63 till 47.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.