Foto: Jamshid Jamshidi

Morgonkollen

Morgonkoll med märsta.nu!

Polis: En trafikolycka inträffade mellan Lunda-Trosta på väg 273 vid 3-tiden. Tre hästar blev påkörda av en personbil, en av dessa hamnade i diket och den andra på en åker. Två av dem skadades så allvarligt att de behövde avlivas av veterinär. Föraren i bilen klarade sig utan skador men skärrades enligt Polisen. Bilen bärgades. Det är oklart varför hästarna befann sig ute i vägbanan det finns dock ingen misstanke om brott.

Väder: Högsommarvärme idag och i helgen med ca 25 grader varmt och sol.

Trafik: Normal framkomlighet på vägarna i kommunen.

Kollektivtrafik: Inga större störningar meddelar SL.

 

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.