Måndagen den 22 september blir det soligt till växlande molnighet med morgontemperaturer ner mot 12 grader och dagstemperaturer upp till 14 grader. Trafiken flyter på normalt även om det kan vara lite kallt på morgonen. Kollektivtrafiken fungerar enligt plan och blåljusläget är lugnt.
Nyheter Under 2025 rapporterades sju fall av den fästingburna sjukdomen i Sigtuna kommun, enligt statistik från Folkhälsomyndigheten som Newsworthy sammanställt. Det är fem fler än året innan och den högsta siffran som noterats i kommunen.
Nyheter Regeringen har nu presenterat nya byggstartsbeslut inom den nationella infrastrukturplanen, där flera satsningar berör tillgängligheten till Arlanda.
Nyheter Irans exilprins Reza Pahlavi landade på Arlanda under söndagsförmiddagen. I samband med besöket genomfördes en poliseskort som påverkade trafiken på E4 mellan Arlanda och centrala Stockholm.
Nyheter Sju personer från Plock-Robbans gäng har samlat in närmare 90 kilo skräp i centrala Märsta och omkringliggande områden under lördagsförmiddagen.