Lätt regn fortsätter under tisdagen med temperaturer omkring 14 °C. Kollektivtrafiken rullar enligt tidtabell, och inga större incidenter har rapporterats. Trafiken i kommunen flyter på utan större hinder.
Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).
Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.
Politik Sigtuna kommun ritar om kartan inför nästa val. Ett nytt valdistrikt tillkommer och tre andra justeras – allt för att följa reglerna om hur många röstberättigade som får finnas i ett distrikt, och för att göra det enklare för folk att ta sig till sin vallokal.
Blåljus Polisen varnar nu för en våg av bedrägerier riktade mot äldre personer i norra Storstockholm. Under de senaste dagarna har flera fall rapporterats i Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby där personer blivit lurade att lämna ifrån sig bankkort, koder och andra värdesaker.
Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.
Blåljus En polisjakt mellan under tisdagskvällen avslutades på en åker i Odensala. Händelsen började i samband med en trafikkontroll, då en bilförare vägrade stanna.
Ung & Student Sigtuna kommun har ett stort utbud av aktiviteter för barn och unga under sommarlovet 2025. I Märsta, Valsta, Sigtuna och Rosersberg arrangeras kostnadsfria eller subventionerade aktiviteter genom kulturförvaltningen, fritidsgårdarna, biblioteken och lokala föreningar.
Blåljus En man i 60-årsåldern greps på måndagen på Arlanda flygplats misstänkt för att ha försökt föra sin minderåriga dotter utomlands för att hon skulle giftas bort.
Nyheter Polisen i region Stockholm varnar för att barn och unga är särskilt utsatta för att dras in i kriminalitet under sommarlovet – en period då vuxennärvaro ofta minskar.
Blåljus Tidigt på söndagsmorgonen fördes en man i 20-årsåldern till sjukhus med ambulanshelikopter efter att ha påträffats svårt skadad utomhus i Märsta. Polisen har inlett en förundersökning om försök till mord.
Nyheter Tågen i Sigtuna kommun fortsätter att ha svårt att hålla tidtabellen. Under maj månad var 11 procent av alla tåg som passerade stationerna i Märsta, Rosersberg och Arlanda C mer än fem minuter sena, enligt siffror från Trafikverket som sammanställts av Newsworthy.
Blåljus Polisens kalla fall-avdelning vädjar nu på nytt om tips i fallet med 19-årige Örjan Sellin, som försvann spårlöst för över 30 år sedan. Den 22 oktober 1993 sågs han senast i livet, efter ett besök på restaurang och diskoteket Plantaget i centrala Sigtuna.