Morgonkollen

Morgonkoll med märsta.nu!

Polis: En person misstänks för rattfylleri efter att ha stoppats vid Arlanda klockan 20.30, polis kontrollerade en bil med körförbud då föraren fick blåsa i sållningsinstrumentet. Därefter fick denne följa med till stationen för vidare utredning.

Trafik: Normal framkomlighet men risk för halka på väg 255 och E4:an förbi Rosersberg.

Väder: Strax under noll under morgonen och därefter +1-2 grader och en fin dag.

Kollektivtrafik: Inga större störningar meddelar SL.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening