Foto: Insändarbild

Morgonkollen

Morgonkollen 23 april!

Växlande molnighet och temperaturer mellan 5 och 9 grader präglar väderläget. Det finns viss risk för regn, med en beräknad nederbördsmängd på upp till 2 millimeter. Kollektivtrafiken rullar enligt plan och trafikläget är i nuläget stabilt. Inga större händelser har rapporterats från blåljusmyndigheterna.

Emma och Lucy vanliga hundnamn i kommunen

Nyheter Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.

Satsning på snabbare klottersanering

Nyheter Arbetet med att hålla kommunen klotterfri ska nu gå snabbare. Genom ett nytt avtal med Vattenfall ansvarar kommunen även för sanering av klotter på deras anläggningar, som exempelvis elskåp.