Foto: Daniel Iskandar

Morgonkollen

Morgonkollen 14 mars!

Väder: Kallt med en temperatur på -4 grader under morgonen. Det väntas vara klart hela dagen.

Trafik: Normal framkomlighet, risk för halka och möjligtvis långsam trafik på tillfarten till Stockholm.

Blåljus: Det har inte rapporterats några större blåljus-händelser under natten. Håll dig uppdaterad för eventuella rapporter om trafikolyckor eller andra incidenter som kan uppstå under dagen.

Kollektivtrafik: Kollektivtrafiken rullar utan större störningar för närvarande. Dock kan snöfall under kvällen påverka buss- och tågtrafik, särskilt på de mer utsatta sträckorna. Se till att följa med i realtidsuppdateringar för eventuella förseningar eller inställda turer.

upphandlingen av bolt

Oklart om Bolt-domen överklagas

Nyheter Det är ännu oklart om Sigtuna kommun kommer överklaga Förvaltningsrättens dom om att Bolt inte får vara med i upphandlingen.

VR kommer köra åt Mälardalståg från december 2026

Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.

Var tionde tåg i kommunen försenat under september

Nyheter Tågen till och från stationerna i kommun fortsätter att ha problem med punktligheten. Under september kom var tionde tåg mer än fem minuter sent till stationerna i Märsta, Arlanda C och Rosersberg, rapporterar Newsworthy.