Morgonkollen

Morgonkollen 11 mars!

Väder: Temperaturen ligger kring noll eller enstaka minusgrader under morgonen. Dagen förväntas bli molnig med möjlighet till lättare snöfall eller regn.

Trafik: Trafiken i kommunen är för närvarande normal, men håll koll på väderförhållandena under kvällen när risken för snöfall ökar. Vägbanor kan bli hala, särskilt i höjd med öppna områden.

Blåljus: Det har inte rapporterats några större blåljus-händelser under natten. Håll dig uppdaterad för eventuella rapporter om trafikolyckor eller andra incidenter som kan uppstå under dagen.

Kollektivtrafik: Kollektivtrafiken rullar utan större störningar för närvarande. Dock kan snöfall under kvällen påverka buss- och tågtrafik, särskilt på de mer utsatta sträckorna. Se till att följa med i realtidsuppdateringar för eventuella förseningar eller inställda turer.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.