Morgonkollen

Morgonkollen - 6 februari!

Efter en kylig natt med ett par minusgrader väntas temperaturen stiga till runt 3–4 plusgrader under dagen. Vädret blir molnigt och det kan vara halt på vissa vägar under morgonen.

I kollektivtrafiken rullar pendeltågen och bussarna i regionen, men resenärer uppmanas att kontrollera eventuella förseningar eller störningar via SL:s informationstjänster.

Inga större blåljushändelser har rapporterats under natten, men polis och räddningstjänst har hanterat rutinärenden i området.

Trafiken flyter på utan större hinder, men morgonrusningen kan som vanligt leda till köbildning på de större lederna in mot Stockholm. Bilister rekommenderas att ta det lugnt och anpassa hastigheten efter väglaget.

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.