Efter en kylig natt med ett par minusgrader väntas temperaturen stiga till runt 3–4 plusgrader under dagen. Vädret blir molnigt och det kan vara halt på vissa vägar under morgonen.
I kollektivtrafiken rullar pendeltågen och bussarna i regionen, men resenärer uppmanas att kontrollera eventuella förseningar eller störningar via SL:s informationstjänster.
Inga större blåljushändelser har rapporterats under natten, men polis och räddningstjänst har hanterat rutinärenden i området.
Trafiken flyter på utan större hinder, men morgonrusningen kan som vanligt leda till köbildning på de större lederna in mot Stockholm. Bilister rekommenderas att ta det lugnt och anpassa hastigheten efter väglaget.
Politik Oppositionspartierna Socialdemokraterna, Vänsterpartiet, Miljöpartiet och Centerpartie riktar skarp kritik mot den moderatledda kommunledningens beslut att tacka ja till ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring.
Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.
Nyheter En nederländsk lastbilschaufför i 20-årsåldern stoppades vid Öresundsbron med stora mängder narkotika i lasten. Han uppgav att han var på väg till Arlanda flygplats, men i lastutrymmet hittades heroin och cannabisharts till ett uppskattat värde av flera miljoner kronor.
Notiser Årets influensavaccination är igång för personer över 65 år och riskgrupper. I Region Stockholm vaccinerade sig 64 procent av 65-plussarna under förra säsongen.
Blåljus Tre personbilar kolliderade på E4 mellan Rosersberg och Stora Wäsby under måndagsmorgonen. Olyckan inträffade strax före klockan 06.30 och vägen stängdes tillfälligt i södergående riktning.
Blåljus Under fredagskvällen utsattes en äldre kvinna i Sigtuna för ett bedrägeriförsök. Moduset var samma som polisen tidigare i veckan varnat för - äldre kontaktas för låsbyte.
Blåljus Strax före klockan 20.00 på torsdagskvällen anmälde en kvinna i 45-årsåldern att hon blivit överfallen och rånad i närheten av Midgårdsbadet i Märsta.