Morgonkollen

Morgonkollen - 28 jan!

Tisdagen den 28 januari ser ut att bli molnig med temperaturer strax över nollan. Vägarna kan vara lite hala på morgonen, så det är bra att ta det lugnt om du ska ut och köra. Det har varit en lugn natt enligt blåljusrapporter, inga större händelser har inträffat i området. Trafiken rullar på utan några kända störningar, och kollektivtrafiken verkar gå som planerat. Pendeltåg och bussar kör enligt tidtabell, men det kan alltid vara bra att kolla SL-appen om något ändras under dagen.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.