Morgonkollen

Morgonkollen - 28 jan!

Tisdagen den 28 januari ser ut att bli molnig med temperaturer strax över nollan. Vägarna kan vara lite hala på morgonen, så det är bra att ta det lugnt om du ska ut och köra. Det har varit en lugn natt enligt blåljusrapporter, inga större händelser har inträffat i området. Trafiken rullar på utan några kända störningar, och kollektivtrafiken verkar gå som planerat. Pendeltåg och bussar kör enligt tidtabell, men det kan alltid vara bra att kolla SL-appen om något ändras under dagen.

Lugnt läge i kommunen efter stormen

Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.

Dumpade julgranar skapar problem

Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.

Stormvarning över kommunen

Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.

God Jul

Notiser märsta.nu önskar alla läsare en god jul🎄.