Foto: Daniel Iskandar

Morgonkollen

Morgonkollen - 25 januari!

Väder: Det blir en molnig och mild dag i Sigtuna kommun med temperaturer på 4-5 grader. Perfekt för en promenad eller ärenden utan att behöva frysa!

Kollektivtrafik: Inga större störningar rapporteras i kollektivtrafiken just nu. SL:s bussar och pendeltåg rullar enligt tidtabell, men håll koll i appen för eventuella förseningar under dagen.

Blåljus: Under natten har det varit lugnt i kommunen, inga större händelser rapporterade från polis eller räddningstjänst.

Trafik: Vägarna är i gott skick, men var uppmärksam på att det kan förekomma lokal halka på mindre vägar. Trafikverket har inga pågående arbeten eller hinder i området just nu.

Nu har Askerson tagit över som KSO

Politik Mattias Askerson är sedan i lördags ny kommunstyrelseordförande i Sigtuna kommun: - Jag vill vara tillgänglig för våra invånare, jag vill att vi ska kunna ha en dialog. Jag är ju själv en stolt kommunbo så vi rör oss i samma miljöer. För mig är det viktigt att våra invånare ska märka att jag står på deras sida. Jag kommer till exempel inte vara rädd att ta konflikter på regional eller nationell nivå om det är något som påverkar invånarnas situation negativt, säger Mattias i ett uttalande.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening