Morgonkollen

Morgonkollen - 20 januari!

Dagen börjar med ett par minusgrader och molnigt väder. Under dagen väntas temperaturen stiga till några plusgrader.

I trafiken flyter det generellt på utan större hinder, men var uppmärksam på lokala väglag som kan vara hala på grund av temperaturväxlingarna. Kollektivtrafiken rullar enligt tidtabell, men kontrollera alltid aktuella avgångar för att undvika eventuella förseningar.

Blåljusläget är lugnt utan rapporterade större händelser i området under natten. Myndigheterna uppmanar som alltid till försiktighet i trafiken och att följa säkerhetsråd.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening