Foto: Daniel Iskander

Morgonkollen

Morgonkollen - 11 januari!

Dagen börjar med enstaka minusgrader och molnigt väder. Under natten har det snöat, vilket kan påverka kollektivtrafiken. Resenärer uppmanas att hålla sig uppdaterade om läget via SL:s hemsida. Polisen rapporterar om en lugn kväll och natt i kommunen. Brandkår har dock ryckt ut till en brand i Valsta. Trafiken har flutit på utan större störningar under morgonen. Dock är vägarna hala, och Trafikverket kommer att inleda halkbekämpning under förmiddagen. Var försiktig om du ska ut på vägarna idag!

Många studerar utanför hemlänet

Ung & Student Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening