Morgonkollen

Morgonkollen - 2 december!

Väder: Molnigt väder i Sigtuna med temperaturer runt 4–5 grader under dagen. Mot kvällen förväntas regn, så det kan vara bra att ha paraplyet redo om du ska ut.

Blåljusrapporter visar att natten varit lugn med endast några mindre incidenter hanterade av polisen. På trafiksidan flyter det på utan större störningar i området, men kör försiktigt då vissa vägar kan vara hala på morgonen.

För den som reser kollektivt fungerar pendeltågen mellan Märsta och Stockholm som planerat, men det kan bli vissa förseningar på busslinjer senare under dagen beroende på vädret.

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.