Foto: Insändarbild/Ingvar Vestin

Morgonkollen

Morgonkollen - 10 oktober!

Väderprognos: Dagen kommer att vara regnig och mulen med temperaturer runt 13°C på dagen, sjunkande till 10°C mot kvällen. Kraftigt regn väntas med en sannolikhet på 97%, så glöm inte paraply! Vinden är svag, omkring 10 km/h, och luftfuktigheten ligger högt på cirka 97%, vilket gör att det kan kännas fuktigt under dagen​

Blåljus: Inga större händelser har rapporterats från Sigtunatrakten under natten. Polisen uppmanar dock allmänheten att vara uppmärksam på den blöta väderleken, som kan orsaka sämre sikt och hala vägar, särskilt för bilister.

Kollektivtrafik: SL rapporterar att pendeltågen rullar enligt tidtabell utan några större störningar. Dock kan viss försening uppstå under rusningstid på grund av de väderförhållanden som väntas. Det är också bra att hålla koll på appen eller SL:s hemsida för eventuella uppdateringar.

Trafik: Det finns risk att trafiken går långsammare med anledning av regnet som faller. Annars normal framkomlighet i nuläget. Ha koll via trafiken.nu om aktuella störningar.

Nya bygglovsregler förenklar ansökan

Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.

Sigtuna klarar EU:s nya krav på luftkvalitet

Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.

Fortsatt klar majoritet kvinnor som vabbar

Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.