Foto: Ingvar Westlin/Insändarbild

Morgonkollen

Morgonkollen - 8 oktober!

Väder:
Dagen inleds med molnigt väder och temperaturer runt 13°C, som faller till 9°C senare. Lätt regn kan förekomma på kvällen, men risken är låg. Vinden blåser svagt på cirka 5 m/s.

Trafik:
Inga större störningar rapporteras på vägarna runt Sigtuna. Lättare trafik på morgonen förväntas vid de vanliga knutpunkterna.

Kollektivtrafik:
Bussar och tåg går enligt tidtabell. Inga större förseningar eller avvikelser.

Blåljus:
Det rapporteras om en explosion vid en företagslokal i Märsta. Läs mer här.

EXTRA

Vansinneskörning slutade med gripande i Märsta

Blåljus En vinglig färd som börjar vid Häggvik på E4 slutar med att en man grips på Södergatan i Märsta. Föraren, en man i 45-årsåldern, misstänks för flera brott, däribland grov vårdslöshet i trafik och drograttfylleri.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening