Väder: Märsta och Sigtuna väntar en mild dag med delvis molnigt väder. Temperaturen når upp till omkring 18°C under dagen och sjunker till cirka 12°C under kvällen. Vinden kommer från sydväst, med en lätt bris på 4–7 m/s, och inga regnskurar förväntas. Det ser ut att bli en behaglig dag för utomhusaktiviteter.
Blåljus: Det har varit en lugn natt i Sigtuna kommun, utan några större incidenter rapporterade av polisen.
Trafik: Trafiken rullar på som vanligt i och runt Märsta och Sigtuna. Inga större störningar har rapporterats på E4:an eller länsvägarna i kommunen.
Kollektivtrafik: Pendeltågen går i tid på sträckan mellan Märsta och Stockholm. Resenärer rekommenderas att kontrollera uppdateringar via SL app för aktuell information om tågen.
Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.
Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.
Notiser SAS ställer in alla flyg till och från Israel och Libanon fram till den 16 mars på grund av konflikten i Mellanöstern. Fler än 4 000 svenskar är strandsatta i regionen.
Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.
Nyheter Den man i 20-årsåldern som häktades förra veckan misstänkt för deltagande i terroristorganisation arbetade samtidigt inom kommunal verksamhet, uppger SVT Nyheter.
Blåljus En kvinna i 40-årsåldern har anhållits misstänkt för försök till grov misshandel efter en händelse i en lägenhet i Märsta natten mot torsdag, enligt unt.se.