Foto: Ove Jansson/Insändarbild

Morgonkollen

Morgonkollen - 19 september!

Väder:
Morgonen börjar svalt med runt 5 grader, så ta på en extra tröja om du ska ut tidigt. Under dagen stiger temperaturen till 19 grader, men molnen håller sig kvar, så räkna inte med mycket sol.

Trafik:
Inga större störningar rapporteras på vägarna just nu, men var uppmärksam på rusningstrafiken kring de vanliga knutpunkterna. Planera din resa i förväg för att undvika eventuella köer.

Blåljus:
Inga större händelser har rapporterats från polis eller räddningstjänst under natten. Det har varit en lugn morgon hittills, men som alltid, håll utkik efter uppdateringar ifall läget förändras.

Kollektivtrafik:
Kollektivtrafiken rullar på som vanligt utan några större förseningar. Dubbelkolla din resväg i appen om du har en tajt tidsplan, då små förseningar kan uppstå under morgonrusningen.

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening