Dagens väderprognos visar att invånarna i kommunen kan förvänta sig en temperatur på cirka 16 grader med moln. Det ser ut att bli en måttligt varm dag, perfekt för dem som föredrar en mild start på hösten1.
Kollektivtrafik: Inga större störningar har rapporterats i kollektivtrafiken, så resorna bör gå som planerat.
Blåljus: En lugn kväll och natt rapporteras av blåljusen i kommunen, utan några större incidenter.
Trafik: Trafiken på vägarna i kommunen verkar rulla på som vanligt, och det rapporteras om normal framkomlighet.
Politik Oppositionsregionrådet Kristoffer Tamsons (M) i Region Stockholm lämnar politiken i samband med höstens val. Det skriver han i ett inlägg på Facebook.
Notiser Märsta pastorat varnar för utskick av biblar och barnböcker som just nu delas ut via post i Stockholmsområdet. Enligt pastoratet kommer dessa utskick inte från Svenska kyrkan eller Svenska kyrkan Märsta pastorat.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.