Foto: Insändarbild

Morgonkollen

Morgonkollen - 16 september!

Dagens väderprognos visar att invånarna i kommunen kan förvänta sig en temperatur på cirka 16 grader med moln. Det ser ut att bli en måttligt varm dag, perfekt för dem som föredrar en mild start på hösten1.

Kollektivtrafik: Inga större störningar har rapporterats i kollektivtrafiken, så resorna bör gå som planerat.

Blåljus: En lugn kväll och natt rapporteras av blåljusen i kommunen, utan några större incidenter.

Trafik: Trafiken på vägarna i kommunen verkar rulla på som vanligt, och det rapporteras om normal framkomlighet.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.