Foto: Insändarbild/Ingvar Vestin

Morgonkollen

Morgonkollen - 11 september!

Morgonkollen för den 11 september från märsta.nu bjuder på en kylig dag med temperaturer kring 11–12 grader. Regnet drar in redan under morgonen och väntas hålla i sig under större delen av dagen, så det är bäst att ta med paraply. Trafiken flyter på som vanligt i kommunen och det rapporteras inga större problem på vägarna. Natten och kvällen har varit lugna enligt polisen, utan några större incidenter. Kollektivtrafiken verkar också gå enligt plan, då inga större störningar har rapporterats.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.

Axelsson kritisk till visselblåsarfunktionen

Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).