Foto: Insändarbild

Morgonkollen

Morgonkollen - 10 september!

Den 10 september börjar temperaturer kring 12 grader i Märsta. Under dagen förväntas det bli något varmare, med temperaturer runt 18 grader. Inga större störningar har rapporterats inom kollektivtrafiken. Trafiken flyter på normalt med god framkomlighet på vägarna i kommunen. För polisens del har det varit ny utryckning till Arlanda med anledning av att drönare siktats över en landningsbana.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.